Nimic nu pare mai evident
și de bun-simț decât faptul că nimeni nu poate transmite mai multe drepturi
decât are el însuşi (nemo
plus iuris ad alium transferre potest quam ipse habet) sau, altfel
spus, că nimeni nu poate transmite ceea ce nu are (nemo dat quod non habet). Art. 17 alin. (1) din NCC prevede
chiar în mod expres că „nimeni nu poate transmite sau constitui mai multe
drepturi decât are el însuși”. Cu toate acestea, există destule situaţii în
care vânzarea se încheie cu privire la un bun care nu aparţine vânzătorului.
Din păcate, legea ne permite
să vindem ceva ce nu ne aparține, iar un contract încheiat fără ca noi să fim
proprietarii bunului vândut este perfect valabil. Situația nu este nici pe
departe complicată, atâta timp cât totul decurge conform prevederilor din Codul
civil. Grija vânzătorului este să procure dreptul pe care l-a vândut deja, fără
a se certa cu legea și cu adevăratul proprietar.
Vezi în acest sens:
Însă există soluții
privind sancțiunea nulității relative a vânzării lucrului altuia :
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu